= Menu Asistence při nehodě obrázek telefonního sluchátka246 097 285 Klubový servis obrázek telefonního sluchátka734 510 530 Klubový portál

Jak se na pojištění díváme v První klubové? Navigátor: Průvodce pojištěním

Vyznat se ve spleti pojistných produktů může na první pohled vypadat jako nadlidský úkol. Jaké pojištění se vyplatí mít určitě a jaké může být zbytečné? Na kolik se pojistit a proč? Přinášíme návod, jak se v pojištění zorientovat.

 Žebříček důležitosti pojištění 

Máme sklon pojišťovat si rizika, která si dokážeme snadno představit. Jenže skutečné nebezpečí pro rodinné finance představují hlavně škody, které si raději ani nepřipouštíme. V našem žebříčku jsme seřadili pojištění podle důležitosti od těch, která byste určitě měli mít, až po pojištění prkotin, které nemá smysl platit. 

0

Zákonná pojištění

Tohle je trochu stranou, ale uvádíme pro úplnost. Tato pojištění musíte platit, ať chcete, nebo ne. Ukládá to totiž zákon. Spadá sem povinné ručení, ale i různá další speciální pojištění související s vykonávanou profesí (pojištěni ze zákona musí být například zemědělci, myslivci a další).

1

Pojištění škod, které způsobíte někomu jinému

Cena pojištění
1
Možná výše škody
14

Tohle je pojištění, které by měl mít každý. Stojí jen pár stokorun ročně, ale chrání před škodami, které si raději ani nechceme představit. Vaše dítě vběhne do silnice a způsobí nehodu. Srazíte někoho na sjezdovce. Nebo při jízdě na kole. Škody, které můžete způsobit druhým na zdraví nebo majetku, nemají strop a jejich následky byste spláceli několik životů.

Za pár stovek ročně máte krytí milionových škod. Tady skutečně není nad čím váhat. A nezapomínejte, že škodu můžete způsobit i při pobytu v zahraničí. Při jakékoli cestě mimo Česko – byť na jediný den – si proto nezapomeňte sjednat kvalitní cestovní pojištění.

2

Pojištění vlastního zdraví

Cena pojištění
3
Možná výše škody
6

Na druhé příčce našeho žebříčku je pojištění zdraví. To je totiž mnohem cennější než veškerý majetek. Finanční prostředky, které člověk potřebuje po vážném úrazu, možná nejsou úplně dobře vidět, ale šplhají do milionů. V PRVNÍ KLUBOVÉ jsme například spočítali, že při ochrnutí dolní poloviny těla potřebujete za 10 let cca 4 miliony korun jen na to, abyste mohli samostatně fungovat. A to ještě nezohledňujeme výši ušlého příjmu a další finanční závazky.

Tohle pojištění už stojí tisícikoruny ročně, ale pořád méně než havarijní pojištění nového passata. Chrání však to nejcennější, co máte. A je důležité si uvědomit, že před finančními důsledky vašeho zranění je chráněna i vaše rodina.

3

Pojištění majetku

Cena pojištění
3
Možná výše škody
4

Tady je to jasné: když už máte něco vážně drahého, tak si to raději pojistíte. Pro případ. Možná překvapivě vidíme majetkové pojištění až na třetím místě žebříčku. Je to hlavně proto, že škoda na majetku je vždy konečná – nemůže přesáhnout jeho hodnotu. Také proto závisí výhodnost tohoto pojištění na vaší momentální životní situaci, množství úspor či charakteru zaměstnání.

Tady cena více méně odpovídá hodnotě pojištěné věci. Jinými slovy: u chaty zaplatíte za pojištění výrazně méně než u dvoupatrové novostavby, u domácnosti jsou rozdíly dané jejím vybavením. Nezapomeňte, že zvlášť u aut a elektroniky cena věcí časem klesá, tak si pojistku tu a tam zkontrolujte, ať neplatíte zbytečně vysoké pojistné.

-1

Pojištění prkotin

Cena pojištění
2
Možná výše škody
1

Pojištění skel na autě, pojištění jízdních kol, mobilních telefonů, fotoaparátů apod. Finanční náhrada za ztrátu těchto věcí vám možná na chvíli zvedne náladu, ale jen do okamžiku, než si s odstupem času spočítáte, kolik jste pojišťovně předtím zaplatili.

V absolutních číslech tohle pojištění nevypadá drahé. V poměru k ceně pojištěných věcí ale je. Důsledek? Pokud nemáte mimořádnou smůlu, zaplatíte za pojištění obvykle víc než za novou věc.

Na co si dát pozor u jednotlivých typů pojištění

I když lze některé rady pro sjednávání pojištění zobecnit, každý typ/pojistný produkt má svá specifika. Poradíme vám, na co si dát u jednotlivých typů pojištění pozor: 

star-full bomb