= Menu Asistence při nehodě obrázek telefonního sluchátka246 097 285 Klubový servis obrázek telefonního sluchátka734 510 530 Klubový portál

Klubový kurýr - ŽEBŘÍČEK: Která pojištění jsou nutná a kdy platíte za prkotiny?

MAGAZÍN PRVNÍ KLUBOVÉ, POJIŠŤOVNY PRO PŘÁTELE A JEJICH PŘÁTELE.

ŽEBŘÍČEK: Která pojištění jsou nutná a kdy platíte za prkotiny?

Vyznáte se v tom, které pojištění byste měli mít? Podívejte se na přehledný žebříček.

Které pojištění byste určitě měli mít a které tak nutné není? Připravili jsme stručný přehled, který bere v potaz závažnost rizika, před nímž jednotlivé typy pojištění chrání.

Na prvním místě v žebříčku důležitosti pojištění je pojištění odpovědnosti.

1. Pojištění odpovědnosti chrání před škodami za miliony

Pojištění odpovědnosti by měl mít skutečně každý. Stojí jen pár stokorun ročně, ale chrání před škodami, jež mohou násobně přesáhnout veškerý váš majetek. Lidé si často myslí, že pojištění odpovědnosti kryje hlavně případy typu vytopení sousedé nebo rozbité zboží v obchodě. Mnohem podstatnější ale je, že jistí před málo častými, zato obrovskými škodami (tedy je-li dobře nastavené, samozřejmě).

Pokud někoho srazíte na sjezdovce, nebo vaše dítě způsobí dopravní nehodu, může se odškodnění za újmu na zdraví vyšplhat do milionů. Nový občanský zákoník platný od roku 2014 navíc oblast odpovědnosti za škodu výrazně zpřísnil – a odškodné, které po vás poškozený může chtít, v podstatě nemá strop. Podobně to je dnes nastavené ve většině zemí, proto si kvalitní pojištění odpovědnosti nezapomeňte sjednat také v rámci cestovního pojištění.

2. Pojištění zdraví

Nemáte nic cennějšího než vlastní zdraví. Nikdo si nechce představovat, co by se stalo, kdyby vás vážný úraz poslal na vozík nebo jste kvůli němu měli jiné trvalé následky, nebo kdybyste kvůli nemoci nemohli pracovat. O to spíš je třeba být na takové situace dobře pojištěný na dostatečně vysoké částky, které pokryjí vaše příjmy, zvýšené náklady (na rehabilitace, léky atd.), potřeby vaší rodiny i finanční závazky (třeba hypotéka).

Pokud chcete ušetřit, koukejte po produktu, který nekryje málo závažné úrazy. Zlomená ruka vaši finanční situaci nijak neohrozí, tak proč platit zbytečně drahé pojištění. Za zlomenou ruku díky ní sice dostanete několik tisíc bolestného, za zlomenou páteř vám ale odškodnění patrně nebude stačit.

3. Dům, domácnost, havarijní – pojištění toho, co máte

Když už máte něco vážně drahého, není od věci to mít pojištěné. Výhodnost pojištění majetku závisí na vaší momentální životní situaci, množství úspor či charakteru zaměstnání. Důležité je hlavně dobře nastavit pojistné částky (tedy cenu toho, co pojišťujete). V případě havarijního pojištění byste třeba měli počítat s tím, že cena vozu v prvních letech po koupi strmě klesá (uvádí se, že o 10 % ročně), u pojištění domácnosti se zase rychle snižuje hodnota elektroniky.

4. Pojištění prkotin

Pojištění skel na autě, pojištění pobytu v nemocnici, pojištění jízdních kol, mobilních telefonů, fotoaparátů apod. Všechna sice chrání před nepříjemnými situacemi, které se stávají celkem často, na druhou stranu ale neznamenají likvidační finanční zátěž. Navíc mají tato pojištění spoustu výjimek z pojistného plnění, takže se odškodnění často nedočkáte. Pokud nemáte mimořádnou smůlu, tak se vám z dlouhodobého hlediska nevyplatí za ně platit. Ušetřené peníze vám budou mnohem platnější, když je investujete nebo dáte na spoření.

PRVNÍ KLUBOVÁ |