= Menu Asistence při nehodě obrázek telefonního sluchátka246 097 285 Klubový servis obrázek telefonního sluchátka734 510 530 Klubový portál

Klubový kurýr - RÁDCE: 5 tipů jak si sjednat dobré úrazové pojištění

MAGAZÍN PRVNÍ KLUBOVÉ, POJIŠŤOVNY PRO PŘÁTELE A JEJICH PŘÁTELE.

RÁDCE: 5 tipů jak si sjednat dobré úrazové pojištění

Sestavili jsme soupis hlavních věcí, na které se v pojišťovně zeptat a na co si dát pozor

Mít úrazové pojištění a mít dobré úrazové pojištění jsou dvě různé věci. Co si zjistit, abyste pro případ úrazu byli pojištění dobře?

Vyznat se v pojistných podmínkách vyžaduje někdy téměř nadlidské úsilí.

Pro orientaci

Úrazové pojištění má obvykle tři základní složky – denní odškodné, trvalé následky a smrt následkem úrazu.

  • Denní odškodné slouží jako okamžitá finanční pomoc po úrazu. Zvolená denní částka odškodného je vám vyplácena v závislosti na závažnosti úrazu, obvykle ale maximálně po dobu 1 roku.
  • Pojištění trvalých následků poskytuje jistotu finančního zabezpečení, kdyby úraz dlouhodobě ovlivnil kvalitu vašeho života nebo možnosti pracovního uplatnění.
  • K pojištění trvalých následků lze sjednat také riziko smrti následkem úrazu. To zajišťuje finanční odškodnění určeným osobám v případě, že by pojištěný po úrazu zemřel.

Co byste tedy k úrazovému pojištění měli vědět?

1. Kolik dostanu, když…

„Kolik chcete za pojištění platit?“ To je obvykle jedna z prvních věcí, na kterou se vás makléři nebo agenti zeptají. U úrazového pojištění ale víc než u jiných produktů záleží na tom, kolik v případě úrazu od pojišťovny dostanete.

Ptejte se na hypotetické možnosti (co kdybych oslepl/a, skončil/a na vozíku), nechte si spočítat různé varianty pojištění, podívejte se, jak se chová v čase a v závislosti na závažnosti úrazu. Jde totiž o zdraví. Jen pro představu: podle našeho vlastního průzkumu potřebuje člověk, který skončí po úraze na vozíku, na další život asi 4 miliony korun (přečtěte si, jak jsme k částce dospěli).

2. Jak je zabezpečena moje rodina?

Dobrý pojišťovací makléř by se měl ptát na vaše rodinné příjmy, výdaje a finanční potřeby a nastavit vám pojištění v závislosti na vaší životní situaci. Pro jistotu si ale nechte podrobně vysvětlit, jak konkrétně je u dané pojišťovny nastavené pojištění smrti následkem úrazu. Někdy jsou totiž vyplácené částky výrazně nižší než u trvalých následků.

Důležitá otázka na pojišťovnu: jak bude v případě úrazu zabezpečena moje rodina? (zdroj flickr/ryan polei)

3. Jak funguje progrese?

Pojišťovny se u trvalých následků (méně často u denního odškodného) často chlubí několikanásobnými progresemi. Znamená to, že při určité závažnosti úrazu nedostáváte sjednanou částkou, ale určitý její násobek. Nejvyšší progrese se však obvykle týkají jen těch nejzávažnějších úrazů. Přitom ochrnutí na dolní končetiny představuje podle tabulek pojišťoven tělesné postižení v rozsahu kolem 75 %. A v takových případech progrese moc hvězdné nebývají. Určitě si proto nechte tabulky progresí ukázat a podrobně vysvětlit. (Chcete vědět víc? O progresích máme celý článek.)

4. Jaké úrazy už pojišťovna kryje?

Pro stanovení závažnosti úrazu používají pojišťovny tzv. oceňovací tabulky. Ty stanovují dobu léčení (u denního odškodného) nebo procento tělesného postižení (u trvalých následků). Pojišťovny většinou jako první nabízejí produkty, které kryjí už i méně závažné úrazy (od 1, 5, 8 dnů doby léčení nebo 1 % tělesného postižení). Takové pojistky jsou ale také poměrně drahé. Pokud nechcete za úrazové pojištění platit zbytečně, ptejte se i po variantách, u kterých pojišťovny drobné úrazy neplní. Nedostanete sice bolestné za vymknutý kotník nebo zlomený malíček, zato však můžete postupem let ušetřit desetitisíce. A pojištění bude dělat přesně to, co má – poskytovat jistotu pro případ velkého maléru.

5. Jaké jsou podmínky pro změnu nebo výpověď smlouvy?

Pojištění se vyvíjí stejně jako náš život. Rodiče malých dětí s hypotékou na krku potřebují jinak nastavené pojištění než padesátníci, jejichž děti se už postavily na vlastní nohy. Proto si nezapomeňte zjistit, jestli lze parametry úrazového pojištění flexibilně měnit a zda jej lze v případě nutnosti snadno a rychle zrušit.

 

Jak to funguje v Klubovce?

Úrazové pojištění u Klubovky je navrženo tak, abyste za rozumné peníze získali takové krytí, které vám pomůže i v případě velkého maléru žít slušný život. A abyste mohli podle aktuální životní situace snadno změnit parametry pojištění.

Zjistěte více:

úrazové pojištění

PRVNÍ KLUBOVÁ |