= Menu Asistence při nehodě obrázek telefonního sluchátka246 097 285 Klubový servis obrázek telefonního sluchátka734 510 530 Klubový portál

Klubový kurýr - Pár tipů, jak si nastavit pojištění pro dovolenou na zahraničních horách

MAGAZÍN PRVNÍ KLUBOVÉ, POJIŠŤOVNY PRO PŘÁTELE A JEJICH PŘÁTELE.

Pár tipů, jak si nastavit pojištění pro dovolenou na zahraničních horách

Kdy vám vystačí základní varianta pojištění a kdy už je dobré se připojistit, záleží někdy na detailech

Jedna věc je jistá: vyrazit do hor bez pojištění je zbytečný hazard, stejně jako vyrazit do nich bez dobrých bot.

I banalita typu vymknutého kotníku může na horském hřebeni představovat značný problém a asi každý si dokáže představit, že záchranné akce zejména na odlehlejších místech jsou nesmírně drahé.

Pokud se po zahraničních horách pohybujete bez pojištění, bude proplacení záchranářů na vás. Nepomůže ani Evropská karta zdravotního pojištění (EHIC). Ta v zemích EU zajišťuje právo na nezbytnou péči ve veřejných zdravotnických zařízeních – vztahuje se ale právě až na léčbu, ne na náklady na horskou službu.

Pozor na rozsah krytí

Před odjezdem je dobré alespoň rámcově tušit, co na horách budete dělat (turistika, ferraty, lezení, horská kola?) a v jaké nadmořské výšce se budete pohybovat. Aktivity ve vyšších nadmořských výškách už některé pojišťovny vůbec nekryjí, každá má přitom hranici nastavenou trochu jinak.

U vysokohorské turistiky nadmořská výška obvykle rozhoduje o tom, zda je řazená mezi běžné nebo rizikové sporty (na ty je třeba se připojistit). Někde se za rizikovou považuje třeba už hranice 2 500 m n. m.

V takové výšce se přitom třeba v Alpách ocitnete celkem snadno, i když se do hor vydáte na pohodový výlet. Stačí nechat se vyvézt lanovkou na některý z vrcholů a vydat se příjemnou procházkou od jedné vysokohorské hospůdky s teráskou k druhé. Nic náročného ani nebezpečného, ale z pohledu pojišťovny při případném úrazu provozujete rizikový sport. Při cestách do Alp či Dolomit si proto ohlídejte, aby hranice byla alespoň na 3 500 m n. m. (nebo si připlaťte za rizikové sporty).

Doporučujeme také překontrolovat, jak je to s lehčími ferratami (obtížnosti A–B), na které můžete narazit při leckterém alpském výletu. Opět platí, že u některých pojišťoven mohou být kryté v základní variantě, jinde potřebujete připojištění rizikových sportů. Nejobtížnější ferraty jsou naopak někdy řazeny už mezi extrémní, tedy nepojistitelné sporty. V každém případě si nezapomeňte odpovídající vybavení – jinak případné maléry na ferratách nehradí žádná pojišťovna,

U některých variant pojištění (hlavně v případě pojištění k platebním kartám) mohou pojišťovny mít také nedostatečné limity na zásah horské služby. Je proto vždy lepší, aby zásahy horské služby neměly svoje dílčí limity, ale kryly se do stejné výše jako léčebné výlohy.

Cestování s PRVNÍ KLUBOVOU

V PRVNÍ KLUBOVÉ kryjeme s připojištěním i řadu horských aktivit, které jiné pojišťovny už považují za nepojistitelné sporty, například horolezectví i via ferrata nejvyšších obtížností, canyoning či náročné sjíždění řek (i maximální obtížnosti). Víme totiž, že řada cestovatelů si svou dovolenou bez nějakého adrenalinovějšího dobrodružství nedokáže představit.

Podívejte se na podrobnosti

cestovní pojištění

 

PRVNÍ KLUBOVÁ |