= Menu Asistence při nehodě obrázek telefonního sluchátka246 097 285 Klubový servis obrázek telefonního sluchátka734 510 530 Klubový portál

Klubový kurýr - Na rovinu – která pojištění se vyplatí a která jsou zbytečná

MAGAZÍN PRVNÍ KLUBOVÉ, POJIŠŤOVNY PRO PŘÁTELE A JEJICH PŘÁTELE.

Na rovinu – která pojištění se vyplatí a která jsou zbytečná

Podívejte se, jestli si platíte za pojištění, které pro vás má opravdu smysl

Pojišťovny na českém trhu nabízejí nepřeberné množství pojištění a u každého z nich se snaží vzbudit dojem, že je tím nejdůležitějším a nepostradatelným pro pohodový život.

Stranou stojí všechna zákonem daná pojištění, které musí platit každý bez výjimky. Zdravotnímu a sociálnímu pojištění se prostě nevyhnete, stejně tak jako se majitelé aut neobejdou bez povinného ručení.

Pořízení ostatních pojištění je ale na svobodném rozhodnutí každého z nás. Jenže znáte to – reklamní nabídky dalších a dalších připojištění jsou všudypřítomné. Pojistit se dá odpovědnost za škodu, život a zdraví, nemovitost i jízdní kolo nebo mobilní telefon. Ale která pojištění jsou ta opravdu důležitá?

Základním smyslem pojištění je krýt škody, které se stanou nám, nebo je způsobíme jiným. Rozhodování o tom, které pojištění skutečně stojí za to mít, tak může být překvapivě snadné. Stačí k tomu jednoduchá úvaha – které události finančně nejvíce ovlivní můj život?

Odpovědnost, život a majetek

Do nejvyšších částek se mohou vyšplhat škody, které můžete způsobit jiným osobám. Nešťastnou náhodou srazíte lyžaře na sjezdovce nebo vytopíte sousedy ve třech patrech pod vámi. Škoda se v těchto případech může snadno vyšplhat do milionů. Z průzkumu České asociace pojišťoven nicméně vyplývá, že pojištění odpovědnosti má pouze 23 % Čechů. Přitom toto pojištění stojí jen několik stokorun ročně.

Asi každý tuší, že život po vážném úrazu není levnou záležitostí. Nicméně málokdo si připouští, že se něco takového může přihodit právě jemu. Životní a úrazové pojistky jsou již častější, mnohdy je ovšem klienti mají nevhodně nastavené – časté jsou například příliš nízké limity nebo pojištění méně podstatných rizik. Přitom právě tato pojistka vám může v případě újmy na zdraví výrazně zjednodušit život.

A jak vám život zkomplikují situace, kdy k úhoně přijde váš majetek? V podstatě tím víc, čím dražší majetek vlastníte. Na rozdíl od předchozích pojistek, u majetku vždy víte hodnotu věci, kterou pojišťujete.

Problémy drobných pojistek

V prodejně elektroniky vám automaticky nabídnou pojištění mobilu. A snadno se necháte přesvědčit, že bez pojištění čelního skla auta nemůžete vyjet na silnici. Přitom až 75 % defektů na skle vám v servisu mohou vyřešit bez nutnosti sklo měnit.

Reklamy na tato pojištění slibují nízkou cenu a absolutní jistotu, kterou s pojistkou získáte. Není ale všechno zlato, co se třpytí. Cena totiž v těchto případech bývá nepoměrná škodě, která může vzniknout. Pojistit mobil vyjde na pár stokorun ročně, nikdy za něj ale nedostanete víc, než je hodnota mobilu. Pojištění domu a domácnosti stojí zhruba 4–5krát více, hodnota majetku je ale samozřejmě mnohonásobně vyšší. O úrazovém pojištění, které je cenově srovnatelné s pojištěním majetku, ani nemluvě. Nic samozřejmě nemá větší hodnotu než zdraví a dobré pojištění vám v případě vážného úrazu výrazně pomůže, abyste se zvládli vypořádat s novými životními náklady.

Jiným problém drobných pojištění bývá jejich rozsah. Než si pojistíte vaši novou elektroniku nebo platební kartu, stojí za to pořádně prostudovat pojistné podmínky. Často se totiž vztahují na méně případů, než byste čekali.

Ještě nemáte jasno? V tom případě vám pomůže vám náš přehledný žebříček důležitosti pojištění.

PRVNÍ KLUBOVÁ |