= Menu Asistence při nehodě obrázek telefonního sluchátka246 097 285 Klubový servis obrázek telefonního sluchátka734 510 530 Klubový portál

Klubový kurýr - MĚLI BYSTE VĚDĚT: Kolik stojí život po vážném úrazu?

MAGAZÍN PRVNÍ KLUBOVÉ, POJIŠŤOVNY PRO PŘÁTELE A JEJICH PŘÁTELE.

MĚLI BYSTE VĚDĚT: Kolik stojí život po vážném úrazu?

Máte úrazové pojištění? Podívejte se, jestli by vám stačilo v případě vážného úrazu.

Podívali jsme se na to, kolik peněz potřebuje pro návrat do aktivního života člověk, který po úraze skončí na vozíku. Ptali jsme se přímo vozíčkářů, co vše je po úraze potřeba, jak vypadá podpora od státu a jaké jsou jejich životní náklady. Na co jsme přišli?

Předně na to, že řada nákladů spojená s životem na vozíku není na první pohled vidět. Třeba peníze na rehabilitace po propuštění z léčby. Zatímco na spinální jednotce a následně v rehabilitačním centru člověk po úraze cvičí i několikrát denně, po návratu domů už má od pojišťovny nárok jen na několik rehabilitací do měsíce.

Pravidelné rehabilitace v tomto období přitom mohou zásadně přispět ke zlepšení zdravotního stavu – znamenají ovšem náklady v řádu statisíců, které si lidé bez dobrého pojištění většinou nemohou dovolit.

Největší objem peněz spolykají bezbariérové úpravy bydlení. Tady hodně záleží na tom, zda bydlíte v rodinném domku, v domě s výtahem, nebo ve třetím patře bez výtahu. Není výjimkou, že vedle všech dalších finančních komplikací musí člověk po úraze řešit ještě stěhování do nového, lépe vyhovujícího prostředí.

Není vozík jako vozík. Vlevo základní varianta hrazená pojišťovnou, vpravo odlehčený vozík – o 70 tisíc dražší a 9 kilo lehčí.

Bezprostředně po úrazu potřebujete milion

Velký rozdíl je také v tom, jaké vybavení máte k dispozici. Kvalita provedení (a cena) totiž rozhoduje o tom, zda na vozíku zvládnete někdy i základní a zdánlivě bezproblémové denní aktivity samostatně, nebo zda budete potřebovat pomoc druhého.

Například invalidní vozík, který pořídíte za státní příspěvek, váží přes 17 kilogramů a vyjet s ním byť i malý kopec vyžaduje značné úsilí. Odlehčený vozík váží kolem 8 kilogramů, pohyb s ním je o mnoho jednodušší a bez problémů jej sami složíte do auta. Jeho cena se ovšem pohybuje kolem 70–80 tisíc korun a stát na něj nepřispívá ani korunu.

Podobných případů bychom našli spoustu. Když jsme po několika rozhovorech s vozíčkáři sečetli zásadní výdaje, které člověk má bezprostředně po úrazu, došli jsme k částce 1–1,5 milionu korun (nad rámec toho, co přispívá stát).

cena co hradí pojišťovna
bezbariérové úpravy bydlení 500–999 000 Kč
rehabilitace (4 hod./týden nad rámec hrazený ZP) 150 000 Kč
polohovací lůžko, matrace, příslušenství 25–150 000 Kč částečná úhrada podle typu (hradí se standard)
mechanický vozík 14–100 000 Kč hradí jen základní vozíky do 21 000 Kč (dražší je třeba uhradit v plné výši)
sedací antidekubitní podložka 14 000 Kč hrazena, pacient platí 10 %
drobné pomůcky (skluzná deska pro přesun, podavač předmětů, speciální nádobí atd.) 10–80 000 Kč
osobní asistence (8 hod./týden) 60 000 Kč

Pomoc od státu na kvalitní život nestačí

Život vozíčkáře je nicméně nákladnější i v dalších letech – speciální vybavení, potřeba občasné placené asistence, rehabilitace a další položky se za roky nasčítají do milionových částek.

A to nepočítáme finanční závazky jako nesplacenou hypotéku, půjčky atd. Přitom průměrný invalidní důchod činí v Česku v současné době něco přes 7 tisíc Kč. Jinými slovy, pokud nechcete být odkázaní na pomoc příbuzných nebo nadací, měli byste mít pojištění trvalých následků nastavené tak, abyste při ochrnutí dostali alespoň 3–4 miliony Kč (o tom, kolik takové pojištění stojí, se dočtete zde).

Tady je pro přehled orientační výše některých nákladů:

cena co hradí stát?
pořízení automobilu 400–500 000 Kč státní dotace podle situace žadatele,
max. 200 000 Kč jednou za 10 let
úpravy řízení a automobilu 140–440 000 Kč státní dotace podle situace žadatele,
max. 350 000 Kč jednou za 10 let
pracovní rekvalifikace ? některé kurzy organizují úřady práce
rehabilitace (2 hod./týdně) 75 000 Kč /rok
osobní asistence (4 hod./týdně) 30 000 Kč /rok
zabezpečení rodiny (co byste vydělali, ale teď nemůžete) 240 000 Kč /rok průměrný plat mínus invalidní důchod
hypotéka, půjčky ?

„Kolik platíme“ je méně důležité než „co dostaneme“

Na takovéto částky ale většina lidí nedosáhne. Průměrná částka, kterou si Češi platí na úrazovém pojištění, se podle analytiků ze společnosti com-PASS pohybuje kolem 3 000 Kč ročně. Za to byste u pojišťoven při ochrnutí na dolní končetiny dostali mezi 0,5 a 1,5 milionem Kč, tedy o 2,5 až 3,5 milionu méně, než byste pro život na vozíku potřebovali.

Obrovský rozdíl mezi pojišťovnami zároveň dokazuje, že není důležité, kolik nás pojištění ročně stojí, ale jak kvalitní pojistku máme. Tedy kolik od pojišťovny dostaneme v případě škody. U úrazového pojištění je dvojnásob důležité se na to ptát. Špatné rozhodnutí totiž může zásadně ovlivnit kvalitu života.

 

Nepříjemné čtení?

Pokud vám není příjemné věnovat pozornost těmto faktům, možná rádi věnujete pozornost úrazovému pojištění Klubovky, které je navrženo tak, abyste takové trable v případě maléru lépe přestáli.

Zjistěte více

úrazové pojištění

PRVNÍ KLUBOVÁ |