= Menu Asistence při nehodě obrázek telefonního sluchátka246 097 285 Klubový servis obrázek telefonního sluchátka734 510 530 Klubový portál

Klubový kurýr - Malér v Alpách? Kartička zdravotního pojištění nestačí

MAGAZÍN PRVNÍ KLUBOVÉ, POJIŠŤOVNY PRO PŘÁTELE A JEJICH PŘÁTELE.

Malér v Alpách? Kartička zdravotního pojištění nestačí

Lidé při cestách na zahraniční hory často spoléhají na Evropský zdravotní průkaz. Proč to není dobrý nápad?

Podle mezinárodních dohod máme jako občané Evropské unie v kterémkoli členském státě (a v Norsku, Švýcarsku, Lichtenštejnsku a na Islandu) nárok na úhradu nutné zdravotní péče. Možná vás proto taky napadne: Je pak při cestách v rámci EU vůbec potřeba cestovní pojištění?

Odpověď je jednoduchá: Ano, je. Řadu nákladů souvisejících s léčbou v zahraničí si totiž i držitelé Evropského průkazu zdravotního pojištění (EHIC) musejí zaplatit sami. A to třeba při úrazu v Alpách může znamenat výdaje i v řádu statisíců.  

Horskou službu zdravotní pojištění nekryje

Při cestě na zimní dovolenou je důležité mít na paměti hlavně jednu věc: pro zásah horské služby nebo letecký transport ze sjezdovky veřejné zdravotní pojištění neplatí. Pokud tedy zapomenete na cestovní pojištění, půjdou všechny náklady z vaší kapsy.

To ale není jediné omezení systému přeshraniční zdravotní péče. Bez cestovního pojištění si například budete muset ve zdravotních zařízeních zaplatit částku za ošetření či hospitalizaci na místě ze svého.

Teprve po návratu do Čech můžete zažádat o refundaci, což zpravidla znamená absolvovat náročné administrativní kolečko s vaší zdravotní pojišťovnou, na jehož konci stejně nemusíte dostat všechny vynaložené peníze. Podle zákona vám musí vaše zdravotní pojišťovna za léčbu ve státech EU zaplatit jen tolik, kolik by podle platných předpisů stála u nás. Některé pojišťovny sice uvádějí, že hradí péči i podle zahraničních tarifů – i tak byste ale ze svého hradili spoluúčasti nebo poplatky za pobyt v nemocnici. Například ve Francii přitom spoluúčast činí 30 % z ceny ošetření.

Repatriace vám může vysát účet

Do nákladů, které je následně možné nárokovat u své zdravotní pojišťovny, navíc nepatří repatriace, tedy převoz zpět do Česka. V případě zlomené nohy možná ještě zvládnete dojet vlastním autem nebo vlakem. U vážnějších úrazů už to ale může být výrazně komplikovanější.

Nemocnice pacienty propouštějí z péče okamžitě, jakmile jsou ve stabilizovaném stavu. Někdy je k převozu třeba přístroji vybavená sanita, nebo i letecký speciál, což zabezpečí asistenční služba v rámci vašeho cestovního pojištění. Pro toho, kdo se spoléhá na zdravotní pojišťovnu, to ale znamená výrazné organizační komplikace a také riziko, že za dražší transport bude muset doplácet. Což u leteckého speciálu může být i několik set tisíc korun.

Bez asistence je vše složitější

Součástí cestovního pojištění je asistenční služba, která při jakémkoli maléru představuje nedocenitelného pomocníka. Vedle už zmíněné repatriace vám například pomůže najít nejvhodnějšího lékaře, vyřeší veškeré papírování, zaručí se za náklady za ošetření či hospitalizaci zdravotnickému zařízení, abyste nemuseli nic platit, neovládáte-li jazyk země, pomůže vám s tlumočením atd.

Pokud spoléháte na veřejné pojištění, bude všechno vyřizování na vás nebo vašich blízkých. Což není med, ani když máte zlomenou ruku, natož když skončíte na kapačkách.

Potřebujete ochranu před dalšími riziky

Bez cestovního pojištění se vystavujete i dalším rizikům. Jeho součástí je totiž vedle pojištění léčebných výloh i pojištění odpovědnosti, které by stejně jako helma mělo patřit k základní výbavě na alpské svahy.

Pojištění odpovědnosti vás chrání před následky škod, které způsobíte druhým. Představuje základní jistotu třeba pro případ, že byste na svahu někoho srazili a způsobili mu zdravotní komplikace. V zemích západní Evropy si můžete být téměř jistí, že poškozený (nebo jeho pojišťovna) po vás budou chtít finanční odškodnění – a to nejen za náklady na léčbu, ale případně i za ušlý zisk a kompenzaci trvalých následků.

Jinými slovy: i když v rámci EU funguje dohoda o poskytování zdravotní péče, může vás malér na alpské sjezdovce stát velké peníze. Cestovní pojištění přitom vyjde jen na pár desítek korun na den.

 

Cestování s Klubovkou

Myslíme na to, abyste v zahraničí měli kvalitní pojištění. Proto už naše základní varianta kryje všechna důležitá rizika s dostatečně vysokými limity plnění.

Přečtětě si podrobnosti:

 cestovní pojištění

PRVNÍ KLUBOVÁ |