= Menu Asistence při nehodě obrázek telefonního sluchátka246 097 285 Klubový servis obrázek telefonního sluchátka734 510 530 Klubový portál

Klubový kurýr - Jak zvládnout smyk?

MAGAZÍN PRVNÍ KLUBOVÉ, POJIŠŤOVNY PRO PŘÁTELE A JEJICH PŘÁTELE.

Jak zvládnout smyk?

Sníh nebo namrzlá silnice mohou potrápit i zkušené řidiče. Jak při smyku správně reagovat tak, abyste se vyhnuli škodám?

Nebezpečí představuje každá zatáčka (foto Anna Grigorjeva/Shutterstock.com)

Opatrně na zatáčky

Největší nebezpečí představuje průjezd zatáčkami a odbočování na křižovatkách. Vůbec nejlepší je před nimi zpomalit natolik, abyste se do smyku vůbec nedostali. Odborníci se shodnou na jednoduché radě: Brzděte před zatáčkou, v ní už ne. A držte se co nejvíc při pravém okraji vozovky.

Nejdůležitější je volant

Brzdu byste ostatně měli vynechat i v případě, že se do smyku přeci jen dostanete. Ve většině případů se to projeví tak, že auto nebude dostatečně zatáčet. Proto je nejdůležitější snažit se je vyrovnat točením volantu.

Řidiči si často myslí, že jim ve smyku pomůže přidání plynu. Je to ale přesně obráceně – vyšší obrátky jen sníží přilnavost kol na silnici.

Takže pro zopakování: ideální je ubrat plyn, nebrzdit, sešlápnout spojku a snažit se udržet auto na silnici nebo ve svém pruhu.

A pokud v zimě jezdíte často, určitě není od věci projít si některým z kurzů školy smyku.

PRVNÍ KLUBOVÁ |