= Menu Asistence při nehodě obrázek telefonního sluchátka246 097 285 Klubový servis obrázek telefonního sluchátka734 510 530 Klubový portál

Klubový kurýr - Dovolená bez cestovního pojištění: lékaři vás nemusejí ošetřit

MAGAZÍN PRVNÍ KLUBOVÉ, POJIŠŤOVNY PRO PŘÁTELE A JEJICH PŘÁTELE.

Dovolená bez cestovního pojištění: lékaři vás nemusejí ošetřit

Kde jsou limity kartičky zdravotního pojištění a proč vám cestovní pojištění ušetří stres i peníze

Na cestách se mi ještě nikdy nic nestalo. Jedu se jen rekreovat k moři. Pomůže mi Evropský průkaz zdravotního pojištění. Podobnými argumenty lidé často ospravedlňují, proč si před odjezdem na zahraniční dovolenou nesjednávají cestovní pojištění.

I na rekreační dovolené u moře se přitom může snadno stát malér, při kterém cestovní pojištění výrazně pomůže. Alergie na sluníčko, žahanec od medúzy, bodliny mořského ježka v patě, střevní potíže… To vše jsou případy, kdy je nezbytné vyhledat v zahraničí lékařskou pomoc. Kdo spoléhá na Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC), může být nepříjemně překvapený.

I v EU vás mohou odmítnout ošetřit

EHIC vám v zemích EU a některých dalších státech (např. Norsko) zajistí nezbytné lékařské ošetření – ale jen ve zdravotnických zařízeních financovaných z veřejných zdrojů.

A právě to může být problém. V přímořských turistických letoviscích totiž operují téměř výhradně jen soukromé kliniky. Ty po vás mohou chtít složit zálohu či celou částku za ošetření dopředu, v krajním případě vás bez zaplacení mohou i odmítnout (což není výjimka zejména ve Španělsku).

Ani ve veřejných nemocnicích a ambulancích nemusíte mít s kartičkou EHIC úplně vyhráno. V řadě států platí pacienti za ošetření spoluúčast, která se může vyšplhat i do celkem vysokých částek, případně si hradí pobyt v nemocnici. Třeba ve Francii činí spoluúčast za lékařské výkony celých 30 % (konkrétní podmínky v jednotlivých zemích najdete na webu Kanceláře zdravotního pojištění).

O proplacení nákladů za zahraniční ošetření sice můžete požádat zpětně vaši zdravotní pojišťovnu, ta vám ale nemusí přiznat celou částku. Takřka jistě od ní nedostanete zpět poplatky za pobyt v nemocnici nebo za spoluúčast. S cestovním pojištěním byste přitom do peněženky vůbec nemuseli sahat.

Převoz do Čech evropský průkaz nekryje

Co EHIC vůbec nezahrnuje, je tzv. repatriace, tedy převoz ošetřovaného zpět do vlasti. Řada lidí si pod ní představí hlavně náročný transport někoho v umělém spánku po těžkém úrazu. Ve skutečnosti ale zahrnuje i řadu dalších případů.

Návrat domů může představovat problém i třeba při komplikovanější zlomenině nohy nebo akutním zánětu slepého střeva. Kdo někdy podobnou věc zažil, potvrdí, že kodrcat se od moře hodiny autem nebo autobusem není nic příjemného. Uzpůsobení letadla zase znamená finanční náklady navíc, které vám nikdo neproplatí (pokud byste měli cestovní pojištění, hradí vše pojišťovna).

Asistence pro všechny případy

Cestovní pojištění má ještě jednu nespornou výhodu. Jeho součástí je asistence. Kdykoli v zahraničí potřebujete tlumočit, najít lékaře nebo s čímkoli poradit (třeba i při ztrátě dokladů), máte se na koho se obrátit. A to 24 hodin denně.

Sečteno podtrženo – cestovní pojištění vám může ušetřit spoustu starostí a je pro vás jistotou, že případné komplikace během vaší dovolené nepřerostou v opravdový průšvih. A jelikož jde o náklad ve výši pár desítek korun na den, určitě stojí za to jej mít, i když cestujete „jen“ po EU.

Cestování s Klubovkou

Děláme vše pro to, aby vás pojištění na vašich cestách dostatečně chránilo. Proto už v základní variantě máme vysoké limity a krytí nejen u léčebných výloh, ale i u důležitého pojištění odpovědnosti.

Přečtěte si podrobnosti

cestovní pojištění

PRVNÍ KLUBOVÁ |