= Menu Asistence při nehodě obrázek telefonního sluchátka246 097 285 Klubový servis obrázek telefonního sluchátka734 510 530 Klubový portál

Klubový kurýr - 5 pojištění, která vám tahají peníze z kapsy

MAGAZÍN PRVNÍ KLUBOVÉ, POJIŠŤOVNY PRO PŘÁTELE A JEJICH PŘÁTELE.

5 pojištění, která vám tahají peníze z kapsy

Pojišťovny i řada prodejců dnes nabízejí spoustu skvělých pojištění. Která z nich nejsou až tak skvělá?

Žijeme v éře, kdy je možné si pojistit cokoli v nepřeberném množství variant. Řada pojištění se ale vyplatí jen v případě, že máte nepravděpodobně velkou smůlu. Která je dobré před jejich sjednáním dobře zvážit?

1. Pojištění storna zájezdu, zpoždění letu…

Cestovní pojištění můžete opentlit spoustou připojištění a dostat se tak na tisícové částky. Pokud se ale nechystáte na luxusní zájezd přes půl zeměkoule, můžete ušetřit třeba tím, že vynecháte připojištění storna zájezdu. Storno poplatky u cest po Evropě nebývají až tak vysoké a pravděpodobnost, že budete muset zájezd na poslední chvíli zrušit, není velká. Podobně se obejdete bez pojištění zpoždění letu – pokud vás tedy v cílové destinaci nečeká zásadní obchodní schůzka, u níž vaše přítomnost může rozhodnout o milionech.

2. Pojištění čelního skla u auta

Jestli ročně nenajezdíte desítky tisíc kilometrů, toto pojištění se vám pravděpodobně nevyplatí. Výměna čelního skla u většiny aut stojí zhruba stejně jako průměrný smartphone (kolem 10 tisíc). Podle statistik z autoservisů jde 75 % defektů na skle snadno zacelit (což je oprava za pár stokorun). Průměrného českého řidiče potká výměna skla po 400 tisících ujetých kilometrech, tedy jednou za 25 let. Za tu dobu patrně vystřídáte tři auta a pojišťovně za pojištění skel zaplatíte klidně i 50 tisíc Kč (počítejme, že máte oktávku, u drahého BMW to může být i 100 tisíc Kč). Když si budete tisícikorunu, kterou byste jinak zaplatili za pojištění skel, ukládat na spoření, je to určitě mnohem rozumnější investice.

3. Pojištění jízdních kol

Ukradne-li vám někdo kolo z bytu, garáže, ze sklepa nebo kočárkárny, většinou dostanete odškodnění v rámci pojištění domácnosti. Pro případ poškození nebo odcizení na cestách je ale třeba kolo pojistit zvlášť. Stejně jako třeba u storna zájezdu má tento produkt smysl jedině v případě, že máte opravdu drahé kolo (třeba za 70 tisíc nebo víc). I tak ale doporučujeme si v pojistných podmínkách dobře prostudovat výluky z pojištění, abyste mohli zvážit, zda se vám pojištění skutečně vyplatí (nebývá totiž úplně levné).

4. Pojištění pobytu v nemocnici

Kdo by se nebál, že vinou nemoci či úrazu skončí na měsíce v nemocnici. Vzhledem k pokroku technologií léčby a lůžkové kapacitě se ale délka hospitalizace v Česku každý rok snižuje (podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR to v roce 2012 bylo 9 dní, jiné statistiky uvádějí i nižší číslo). Navíc mnohem větší náklady než pobyt v nemocnici přináší následná léčba a rekonvalescence. Pokud tedy připojištění pobytu v nemocnici neslibuje nadstandardní poměr cena-výkon (tj. plnění ve výši tisícíkorun denně), pravděpodobně na něm pojišťovnu výrazně přeplatíte.

5. Pojištění mobilního telefonu

Kvalitní smartphone vyjde na víc jak 20 tisíc, což už spoustu lidí vede k úvahám, jestli si jej nepojistit. Jenže pojištění mobilu se obvykle nevztahuje třeba na ztrátu, odcizení z auta nebo poškození, které neovlivňuje funkčnost přístroje (třeba prasklinu na displeji po pádu). Vezmeme-li v potaz, že cena elektroniky během let rychle klesá a že pojištění smartphonu může vyjít i na tisícovku ročně, jde v řadě případů o zbytečný výdaj. Lepší je chovat se k vašemu telefonu slušně :-)

|