= Menu Asistence při nehodě obrázek telefonního sluchátka246 097 285 Klubový servis obrázek telefonního sluchátka734 510 530 Klubový portál

Klubový kurýr - 4-5-6-8násobek pojistné částky? Kolik ale opravdu nakonec dostanete?

MAGAZÍN PRVNÍ KLUBOVÉ, POJIŠŤOVNY PRO PŘÁTELE A JEJICH PŘÁTELE.

4-5-6-8násobek pojistné částky? Kolik ale opravdu nakonec dostanete?

Není všechno zlato, co se třpytí. Nabídka závratných násobků (tzv. progresí) je z velké části marketingový tah.

U progresí platí známé rčení, že ďábel se skrývá v detailu. Největší násobky základní částky se týkají jen úplně nejfatálnějších následků, už ale třeba v případě ochrnutí na dolní končetiny nejsou progrese tak marketingově zajímavé.

Nevyznáte se v progresích? Nezoufejte, řada pojišťováků to má stejně.

Pokud jste si někdy sjednávali pojištění trvalých následků úrazu, už jste na progrese asi narazili. Progresivní plnění zjednodušeně znamená, že u rozsáhlejších trvalých následků dostanete násobně víc, než je základní částka, na kterou si pojištění sjednáte. Někdy ale není úplně jednoduché zjistit, zda jde o skutečnou výhodu.

Osminásobná, šestinásobná, pětinásobná progrese… Z webových prezentací to může vypadat, že když se vám stane závažný úraz, dostanete od pojišťoven závratné sumy. Progrese jsou ale jednou z věcí, u které platí známé pořekadlo, že ďábel se skrývá v detailu. Ponoříte-li se do podrobnějšího studia pojistných podmínek, zpravidla zjistíte, že nabídka progresí nebývá tak lákavá, jak na první pohled vypadá.

Tabulky, procenta… Jak se v nich vyznat?

Než se dostaneme k samotným progresím, podívejme se nejdříve na to, jak se trvalé následky v pojišťovnách posuzují. Když se vám stane úraz, jehož následky vás i po vyléčení omezují v dalším životě, nechá si pojišťovna vypracovat odborný lékařský posudek. Na jeho základě vyčíslí tzv. „procento tělesného postižení“ a podle této veličiny určí, kolik má zrovna ve vašem případě vyplatit.

Celkovou sumu mohou výrazně ovlivnit právě progrese, které stanovují, jaké procento základní pojistné částky (tedy té uvedené ve smlouvě) se pro výpočet používá. Každá pojišťovna používá trochu jiný přístup, což orientaci na trhu poněkud komplikuje. Jedna věc je ale celkem běžná – největší násobky základní částky se týkají jen úplně nejfatálnějších následků v celkovém rozsahu 95–100 % tělesného postižení.

Takové postižení jen pro představu odpovídá celkovému ochrnutí doprovázenému dalšími komplikacemi. U menšího rozsahu tělesného postižení zpravidla nejsou progrese tak marketingově zajímavé (2–4násobek). Pro jejich klienty to ale může znamenat nepříjemné překvapení, když jim pojišťovna vyplatí podstatně méně, než čekali.

Zkusme si to popsat na příkladu. Předpokládejme trvalé následky v rozsahu 50 % tělesného postižení (úplné ohluchnutí spojené s bolestmi hlavy) a pojistku, u které je při 50 % poškození trojnásobná progrese. Kdyby základní pojistná částka byla 200 000 Kč, dostali byste od pojišťovny 300 000 Kč (½ z 200 000 Kč násobenou třemi). Je to málo, nebo hodně? To už musíte posoudit sami. (Můžete se ale podívat, jaké částky byste měli od pojišťovny chtít pro případ, že byste skončili na vozíku.)

Udělejte si představu o fungování progresí. Ptejte se v pojišťovně, kolik byste od ní dostali třeba při ochrnutí dolních končetin. (zdroj flickr/SOZIALHELDEN).

Prověřte vašeho makléře, nechte si progresi spočítat

Pokud se nechcete probírat složitými tabulkami v pojistných podmínkách, nechte si od někoho v pojišťovně spočítat výši plnění u konkrétního příkladu. Třeba situace, kdy člověk skončí po úraze ochrnutý na dolní končetiny, což odpovídá asi 75 % tělesného poškození.

Vedle toho, že (s trochou štěstí) zjistíte, jak progrese u zvolené pojišťovny funguje, jde také o celkem spolehlivý test kompetencí vašeho agenta či makléře. Není úplně výjimkou, že při takovém dotazu začnou obchodníci zmateně hledat v dokumentech nebo na internetu a nakonec vám slíbí zaslat informaci mailem. To je signál, že před sebou máte někoho, kdo byl proškolený, aby prodával produkty, ne aby rozuměl vašim potřebám.

 

V Klubovce víte hned, kolik dostanete

Pro trvalé následky nemáme progresivní plnění, to naopak uplatňujeme u denního odškodného, kde podle nás dává větší smysl. Hlavně se ale u nás pár kliknutími dozvíte, kolik v případě úrazu dostanete. Netřeba žádné tabulky ani složité vzorce.

Zjistěte více:

úrazové pojištění

PRVNÍ KLUBOVÁ |